Wróć do wpisów
24 lutego 2020

Decoupage od czego to się zaczęło?

Uwielbiam postanowienia noworoczne. Od kilku lat tuż przed końcem roku biorę nowy kalendarz i wpisuję cele, które chciałabym osiągnąć. Z mojego już dosyć bogatego doświadczenia wynika, że najlepiej jest stawiać sobie cele realne, osiągalne i nie za wiele! Na koniec każdego roku sprawdzam bilans moich postanowień, ale to niestety zawsze wywoływało u mnie frustrację.

Dlaczego? Z powodu przewagi celi niedociągniętych nad tymi zrealizowanymi. A więc zrezygnowałam z celu „schudnąć” i zamieniłam go na „zdrowo się odżywiać”, natomiast „nakładanie maseczek co piątek” zamieniłam na „domowe spa raz w miesiącu”. Stwierdziłam, że nie można narzucać sobie zbyt wiele, dlatego w tym roku wymyśliłam, że w każdym miesiącu zrobię tylko jedną nową rzecz. To na prawdę nie jest trudne, a pozwoli mi na wskazanie 12 powodów, dla których rok 2020 był wyjątkowo ciekawy. Styczeń już za nami, więc co nowego w styczniu? Otóż podczas wyjścia na lunch byłam wyjątkowo dzielna i nie zamówiłam swojej ulubionej (kalorycznej) pozycji z menu. Co w zamian? Spróbowałam coś zdrowszego i od tamtego wyjścia jestem fanką nie tylko ramenu, ale i zupy miso. A ponieważ mamy luty, więc w moim menu pojawił się decoupage.

Podstawki decoupage DIY

Skąd pomysł na decoupage?

Luty zaraz się skończy, a ja nie miałam ani jednej rzeczy, którą wpisałabym jako noworoczną nowość. Od dawna widziałam tutoriale z decoupage i wydawało mi się, że jest to totalnie poza zasięgiem moich manualnych zdolności. Na stole dostrzegłam dwie drewniane podstawki, które przygotowałam kiedyś w trosce o mój drewniany stół. Doklejone nóżki z korka spełniły swoją rolę chroniąc ulubiony mebel przed zarysowaniem. Podstawki trochę mi się już opatrzyły. Uznałam, że to idealna baza pod mój pierwszy decoupage.

Co jest potrzebne do decoupage?

Podstawą decoupage jest klej!

Na początku zadbałam o zabezpieczenie miejsca pracy, przyklejając do stołu gotową folię z taśmą. Drugim krokiem było nałożenie sporej warstwy kleju na drewno.

Klej rozsmarowałam po całej powierzchni drewna. Miejsca, których nie pokryjemy klejem zostaną puste i decoupage się nie uda.

Na równomiernie klejącą powierzchnię nałożyłam zdjęcie, obrazkiem do dołu.

Po odczekaniu aż klej wyschnie, gąbką zwilżoną lekko wodą starannie i delikatnie zmoczyłam fotografię. Polecam robić to małymi krokami i lepiej dokładać małe ilości wody niż całość zalać wodą

Następnie kiedy poczułam pod opuszkami palców, że mogę zacząć rolować mokre zdjęcie, to zaczęłam tak działać, aż mój przetransferowany obrazek pięknie się uwidocznił na drewnie.

Aranżacje decoupage

Znalazłam dwa zastosowania dla moich podstawek. Pierwsze jako klasyczne podstawki pod kubki, a drugie pod moje ulubione duże świece. Podstawka pod świece rozwiązała problem kapiącego z nich wosku. Transfer zdjęcia nie wyszedł mi idealnie, aczkolwiek to zawsze jakaś nauka. A poza tym jak lubię takie lekkie niedoskonałości. A Ty? Jak tam z Twoimi postanowieniami i kiedy udało Ci się zrobić coś po raz pierwszy?

Decoupage DIY

Decoupage DIY

Rate this post

Podziel się

kreatywne DIY

Blog z pasją nie tylko dla pasjonatów klejenia, ale również dla poszukujących praktycznych i niecodziennych rozwiązań, oryginalnych inspiracji czy dekoracji.