Wróć do wpisów
18 listopada 2019

Jak uszczelnić okna na zimę i zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu?

Dni są coraz krótsze, noce chłodniejsze, słońca za oknem jak na lekarstwo – przekłada się to na wzrost zużycia energii, ponieważ musimy dogrzać i doświetlić mieszkania. Nie sprzyja również fakt, że cena za prąd ponownie wzrosła. Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak w takim razie chociaż trochę obniżyć rachunki? Co prawda nie spędza mi to snu z powiek, ale nie lubię marnować domowych funduszy. Pracując w tesa na szczęście mam świadomość rozwiązań, które w szybki sposób pozwalają na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu. Dzięki czemu możemy zaoszczędzić nawet do 40% energii, co wprost przekłada się na obniżenie kosztów za ogrzewanie mieszkania.

Sprawdzone rozwiązania od tesa to:

uszczelki gumowe i silikonowe do okien – chronią przed zimnem, brudem oraz hałasem

uszczelki szczotkowe, silikonowe i gumowe do drzwi – zabezpieczają przed przeciągami, zimnem oraz kurzem

folia termoizolacyjna do okien – tworząc izolacyjną poduszkę powietrzną zapewnia skuteczność porównywalną do dodatkowej szyby

ekran odbijający ciepło – do naklejenia za grzejnikami, zapobiega pochłanianiu energii cieplnej przez ściany

Uszczelnianie okien wykonałam na początku jesieni, gdy to przemywałam okna z wakacyjnego kurzu.

Jak uszczelnić okna na zimę i zaoszczędzić pieniądze?

Ale właściwie możesz wykonać to kiedy tylko chcesz. Oczywiście może nie wtedy kiedy na zewnątrz mróz, śnieg i wichura, bo łatwo o zmarznięte ręce, nie mówiąc już o przeziębieniu. Ale niedługo Święta, więc może przy okazji dnia z łagodną temperaturą połącz montaż z tradycyjnym myciem okien?

Jak krok po kroku uszczelnić okna? Od czego zacząć?

Oczyszczanie powierzchni

Bardzo ważne jest oczyszczenie powierzchni nie tylko szyb, ale przede wszystkim ościeżnic z brudu, kurzu, sadzy czy piasku. Moje ościeżnice wymyłam czystą wodą z odrobiną płynu do mycia. Dobrze sprawdzają się także płyny na bazie alkoholu. Ważne, aby środek chemiczny nie zawierał silikonu, ponieważ wtedy uszczelka nie będzie się trzymała. Jeśli natomiast na ościeżnicy widzisz pozostałości po starej uszczelce oraz odchodzącą farbę, to usuń je przed montażem nowej uszczelki.

Przycinanie uszczelki

Zanim przykleiłam uszczelkę na osuszoną ościeżnicę, wcześniej zwymiarowałam okno. Uszczelkę razem z paskiem ochronnym przycięłam na zdjęty wymiar z okna. Starałam się tak przyciąć końcówki uszczelki, aby złożyły się ze sobą pod kątem prostym.

Gdzie przykleić uszczelkę?

Uszczelkę przyklejamy na styku ramy wewnętrznej z ościeżnicą. Każde okno jest inne, dlatego warto przetestować wcześniej miejsce montażu uszczelki, tak aby okno swobodnie się domykało.

Montaż uszczelki

Przyklejając, przesuwałam palcem po uszczelce dociskając ją do powierzchni, a jednocześnie drugą ręką odklejałam pasek ochronny. Jeżeli ściągniesz cały pasek ochronny od razu, to z pewnością uszczelka nie tylko się zabrudzi, ale również poskleja się sama ze sobą i nie będzie nadawać się do użycia.

Jaką uszczelkę tak naprawdę wybrać?Silikonowa uszczelka tesa do drzwi i okien

Na rynku dostępny jest cały szereg uszczelek: gumowe, piankowe, silikonowe, profilowane, w różnych kolorach. U mnie świetnie sprawdziła się silikonowa uszczelka z serii Premium, ponieważ jest uniwersalna – jeden rozmiar pasuje do wszystkich wielkości szczelin w oknach. Jest również transparentna, więc pasuje do każdego koloru okien. Dodatkowo jest bardzo wytrzymała.

Dobre uszczelnienie okien to nie tylko inwestycja na zimę. To również dobra izolacja na lato – gorące, upalne powietrze nie przedostaje się tak łatwo do środka. Dodatkowym autem jest mniej kurzu w domu i irytującego hałasu z zewnątrz. Jeśli jesteś bardziej zainteresowany tym tematem, to polecam zajrzeć tutaj.

 

Rate this post

Podziel się

kreatywne DIY

Blog z pasją nie tylko dla pasjonatów klejenia, ale również dla poszukujących praktycznych i niecodziennych rozwiązań, oryginalnych inspiracji czy dekoracji.