Wróć do wpisów
04 marca 2019

Kwiaty z pomponów

W wazonach u mojej babci cały rok królowały sztuczne kwiaty. Było kilka kompozycji, dobieranych odpowiednio do okazji czy pory roku… Muszę przyznać, że z biegiem czasu te materiałowe kreacje coraz bardziej przypominały żywe rośliny. Obecnie, na pierwszy rzut oka nawet dość łatwo się pomylić. Nigdy jednak nie byłam fanką sztucznych kwiatów i jakoś nie jestem w stanie bardziej się do nich przekonać. Z tego względu, bardzo spodobał mi się pomysł na kwiaty z pomponów. Wpadłam na niego robiąc porządki w przyborach krawieckich i zapasach włóczki. Jak się okazało, nie jest to szczególnie oryginalne – wiele wariacji na ten temat można znaleźć chociażby na Pintereście. Zapraszam Was jednak do obejrzenia mojej wersji. :)

kwiaty z pomponów

Co przyda się do zrobienia kwiatów z pomponów?

  • włóczka w różnych kolorach
  • zielona krepa
  • nożyczki
  • gałązki
  • przyrząd do robienia pomponów
  • klej w płynie tesa®

Sztuka robienia pomponów

Podstawą tego projektu są pompony. Jest wiele metod na ich wykonanie. W zasadzie mechanizm jest dość prosty – trzeba owinąć wełnę na około czegoś, tworząc jak najwięcej warstw. Następnie związać włóczkę na środku, a później przeciąć pozawijane pętelki z obu stron. Do nawijania małych pomponów, z powodzeniem można wykorzystać widelec czy choćby własne palce. Im większy pompon, tym więcej wełny trzeba nawinąć aby był ładny i puszysty, dlatego do tworzenia większych kulek bardzo przydają się specjalne przyrządy.

W sklepach pasmanteryjnych można kupić gotowe, plastikowe „donuty” do nawijania włóczki. Ja korzystałam właśnie z takiego rozwiązania. Jeśli jednak nie planujecie dłuższej przygody z pomponami i nie chcecie wydawać pieniędzy, możecie sami wykonać pomocne, pomponowe narzędzie. Wystarczy wyciąć dwa okręgi z tektury, a następnie przecięć je w jednym miejscu. To pozwoli na łatwe nawijanie włóczki.

Na początek nawinęłam sporą ilość włóczki na jedną stronę urządzenia, później na drugą. Następnie złączyłam obie części i przytrzymując włóczkę palcem w środku urządzenia, zabrałam się za rozcinanie brzegów w miejscu pomiędzy dwoma okręgami. Ważne jest dobranie odpowiednich nożyczek – najlepiej aby były ostre i nie za duże. Po rozcięciu wszystkich brzegów, przełożyłam kawałek włóczki pomiędzy plastikowymi częściami i związałam, łącząc ze sobą wszystkie porozcinane wcześniej nitki. Mocno zacisnęłam supełek upewniając się, że mój wełniany kwiatek nie zacznie się rozpadać. Na koniec docięłam wszystkie wystające nitki, aby stworzyć równy pompon w jak najbardziej okrągłym kształcie.

Przygotowanie łodyżek

Po zrobieniu kilku pomponów w różnych kolorach, zabrałam się za przygotowanie łodyg z zebranych gałęzi. A w zasadzie jednej łodygi – pozostałe dwie pozostawiłam w naturalnej, brązowej formie. Z krepy wycięłam wąski pasek i przykleiłam jego końcówkę do dołu mojej gałązki. Zaczęłam owijać patyk bibułą, co jakiś czas nakładając trochę kleju dla pewności, aby nic nie się poprzesuwało. W zasadzie do tej pory nie jestem pewna, która wersja bardziej mi się podoba. Zielona łodyżka wydaje mi się bardziej sztuczna, ale też weselsza. Ciekawa jestem jaka jest Wasza opinia na ten temat.

 

 

Kwiaty z pomponów gotowe!

W wybrane miejsca na gałęziach nałożyłam po kropli kleju w płynie. Następnie przymocowałam do nich kolorowe, wełniane kulki. W ten sposób rośliny nabrały ostatecznego kształtu. Moją ozdobę włożyłam do długich przezroczystych butelek, tworząc małą, dekoracyjną kompozycję DIY. Zaletą wełnianych kwiatów jest to, że nigdy nie zwiędną. Moim zdaniem do fajna alternatywa dla sztucznych wersji dostępnych w sklepach, czy też żywych roślin kupowanych poza sezonem, o ile nie chcemy co tydzień wydawać majątku w kwiaciarni. Swoją drogą, jeśli macie wełnę i butelki możecie też wykonać inny projekt z bloga i przygotować ozdobne wazony. Zamiast wełny, dla uzyskania bardziej rustykalnego charakteru, z powodzeniem można wykorzystać naturalny sznurek i owinąć tylko część butelki. To ogromna zaleta samodzielnie wykonanych dekoracji – można je dowolnie modyfikować i dopasowywać do własnych potrzeb. Lubicie sztuczne kwiaty, czy wolicie alternatywne wersje? Dajcie znać!

kwiaty z pomponów kwiaty z pomponów

Rate this post

Podziel się

kreatywne DIY

Blog z pasją nie tylko dla pasjonatów klejenia, ale również dla poszukujących praktycznych i niecodziennych rozwiązań, oryginalnych inspiracji czy dekoracji.