Wróć do wpisów
13 listopada 2019

Nieekologiczne stare żarówki – co z nimi zrobić?

Kiedy wprowadzałam się na nowe mieszkanie, jedną z pierwszych zmian jakich dokonałam była wymiana przepalonych i nieekologicznych, starych żarówek na takie z wysoką klasą energetyczną. Podczas wymiany doszłam do wniosku, że postaram się nadać nowe życie starym żarówkom i zrobię z nich coś ciekawego.

Upcycling starych żarowek

Usuwanie metalowej części żarówki

Z racji tego, że mieszkam sama, postanowiłam przynieść stare żarówki do pracy, aby któryś z kolegów pomógł mi oddzielić metalową część od szklanej. Pierwszy z nich podszedł do tematu zadaniowo. W jednej ręce trzymał żarówkę, w drugiej ściskał metalową końcówkę kombinerkami. Usunięcie metalowej osłony wymagało bardzo dużej siły, stanowczo zbyt dużej w stosunku do cienkiego szkła trzymanego w drugiej ręce. W momencie gdy padło hasło: „to mi pęknie w ręku”, tematem zainteresował się kolejny pomocnik, który podszedł do tematu zupełnie inaczej, korzystając z praw fizyki!

Zaproponowany przez niego eksperyment miał wykorzystywać różnicę temperatur, a do jego wykonania potrzebowaliśmy sznurka, źródła ognia, rękawiczek oraz substancji łatwopalnej. Skompletowaliśmy wszystko i zabraliśmy się do dzieła. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale eksperyment się nie udał! A co się wydarzyło? Nasączony acetonem sznur zajął się ogniem, płomień okopcił mi całą żarówkę, a metalowa część mimo wszystko nadal trzymała się na swoim miejscu.

Jak rozmontowałam starą żarówkę?

Moja uparta natura nie pozwalała mi zrezygnować z pomysłu i musiałam znaleźć sposób na te wszystkie stare żarówki. Ostatecznie udało mi się usunąć metalową osłonę, jednak nie do końca w taki sposób jak pokazują to na wszystkich DIY’owych inspiracjach. Efekt mojej walki z żarówką przedstawia poniższe zdjęcie. Nie poddaję się łatwo, dlatego w mojej głowie zrodził się pomysł na to, jak mimo wszystko wykorzystać popękaną żarówkę!

pęknięta żarówka

Co będzie potrzebne do stworzenia ozdoby ze starej żarówki?

Jak w końcu usunąć metalową część ze starej żarówki?

Pierwszym krokiem było zabezpieczenie powierzchni folią tesa® Easy Cover. Następnie zabrałam się za odcięcie metalowej części żarówki. Użyłam do tego ostrego noża, który bez problemu uporał się z metalem.

Drugim krokiem było wykruszenie ze środka szkła, ochraniającego wnętrze żarówki. Należy robić to delikatnie, uderzając kombinerkami jak na zdjęciu w środek metalowego okręgu – aż do skutku.

I co dalej?

To na prawdę nie było proste. Efektem rozbrajania starych żarówek była masa drobnego szkła. Bardzo przydała się folia ochronna tesa® Easy Cover, która pomogła mi zebrać wszystkie odłamki w jednym miejscu. Dzięki niej szybko uprzątnęłam blat. Delikatnie wsypałam do mojego szklanego pojemniczka ozdobne kryształki oraz włożyłam sztuczną gałązkę. Starałam się nie dotykać przy tym krawędzi żarówki. W ułożeniu kompozycji pomogły mi bambusowe pałeczki.

Napełnianie żarówki

 

Na popękane części starej żarówki nałożyłam taśmę dwustronną tesa®. Dużym ułatwieniem było to, że można ją urwać ręką. W ten sposób zabezpieczyłam górną część żarówki i zamknęłam ją, zapobiegając wypadaniu zawartości.

Do taśmy, którą zabezpieczyłam ostre, szklane krawędzie, zaczęłam przyklejać sznurek. Nawijałam go stopniowo wokół – to bardzo prosta i fajna metoda na dekorowanie. W ten sam sposób powstały na przykład marchewki dekoracyjne opisane kiedyś na blogu.

Aby moje ozdoby z żarówek stały stabilnie, wykorzystałam podkładki wygłuszające tesa®. Na co dzień pełnią one swoją zabezpieczającą rolę we wszystkich moich szafkach, ale i tutaj okazały się niezawodne. Nakleiłam trzy, tworząc z nich trójkąt równoboczny. To pozwoliło stabilnie postawić zaokrągloną kształtem żarówkę.

Dekoracyjne stare żarówki gotowe!

Jak wam się podobają? Szczerze powiedziawszy, przygotowanie tych żarówek sprawiło mi dużo frajdy. Pewnie przez to, że wiązało się to z tyloma przygodami :)

Upcycling starej żarówki

Rate this post

Podziel się

kreatywne DIY

Blog z pasją nie tylko dla pasjonatów klejenia, ale również dla poszukujących praktycznych i niecodziennych rozwiązań, oryginalnych inspiracji czy dekoracji.