Wróć do wpisów
15 czerwca 2021

Wachlarz z papieru idealny na upalne dni – DIY

Nareszcie! Po jednej z najzimniejszych wiosen jakich kiedykolwiek miałam okazję doświadczyć, w końcu nadeszły upragnione ciepłe dni. Przyznaję uczciwie, że nie jestem fanką upałów, za to w pochmurną pogodę bardzo szybko zaczyna mi brakować słońca. To taka mała sprzeczność, z którą muszę żyć :) Moja tolerancja to mniej więcej 20-26°C. Dlatego, gdy temperatura wzrasta powyżej tego zakresu  zwykle szukam różnych sposobów na to aby się ochłodzić. W tym roku razem z córką postawiłyśmy na własnoręcznie wykonany wachlarz – w sam raz na upalne dni.

Wachlarz okrągły DIY

Robienie wachlarza to w zasadzie nic odkrywczego. Pamiętam jak jeszcze jako dziecko składałam z siostrą papierowe harmonijki gdy było nam zbyt gorąco. Dzisiejsza wersja jest jednak nieco bardziej zaawansowana i trochę bardziej elegancka, choć powstała w zasadzie wyłącznie z rzeczy, które miałam pod ręką.

Do zrobienia wachlarza wykorzystałam:

Jak zrobić okrągły wachlarz na upalne dni?

Harmonijka z papieru

Wykonanie mojego okrągłego wachlarza zaczęłam dość standardowo – od złożenia papieru w harmonijkę. Składałam papier na zmianę, w jedną i drugą stronę na szerokość około 1 centymetra.

Nadanie harmonijce okrągłego kształtu – wachlarz DIY

Po zagięciu w ten sposób całego arkusza, powstałą harmonijkę złożyłam w połowie, a wyznaczone tak miejsce owinęłam kilkukrotnie złotym drucikiem. Drucik możecie zastąpić nitką lub żyłką, jednak ja wybrałam go ze względu na walory estetyczne i praktyczne. Jest ładny, sztywny i dobrze trzyma kształt nie deformując i nie gnąc papieru.

Z jednej strony harmonijki, na połowę nałożyłam dwustronną taśmę samoprzylepną z paskiem ochronnym. To idealny produkt do projektów plastycznych i rękodzieła. Taśma jest niezwykle cienka i niewidoczna po użyciu. A dzięki temu że jest wąska i ma liner, bardzo wygodnie się ją nakłada i porcjuje. Zdjęłam folię ochronną i skleiłam ze sobą brzegi arkusza, ponownie składając wachlarz na pół. W ten sposób uzyskałam okrągły kształt.

Wachlarz z praktycznym uchwytem

Na koniec pozostało jeszcze przygotować uchwyt – rączkę, czyli wygodne miejsce do trzymania wachlarza, które jednocześnie zabezpieczy i usztywni trochę całą konstrukcję. W tym celu wykorzystałam bambusowe pałeczki – takie jakie często otrzymuje się w azjatyckich restauracjach. Do zamocowania patyczków wykorzystałam tą samą taśmę dwustronną tesa®, o której pisałam wcześniej. Nakleiłam ją po „lewej” stronie wachlarza, a więc tej bez wzorów, na dwie sąsiadujące ze sobą ścianki harmonijki, tuż przy brzegu. Na jednej stronie położyłam patyczek i przykryłam go drugą, sąsiednią warstwą papieru. Dzięki temu mocowanie pozostało niewidoczne i całość wygląda bardzo estetycznie.

Okrągły wachlarz na gorące dni lata

Wykonanie tego wachlarza jest niezwykle proste i zajmuje dosłownie chwilę. Chyba najbardziej czasochłonnym zajęciem jest samo składanie harmonijki. Niestandardowy, okrągły kształt i kwiatowy wzór nadały mu bardzo romantycznego charakteru, który mi osobiście bardzo się podoba.

Wachlarz przeszedł już pierwsze testy i muszę przyznać, że sprawdził się bardzo dobrze. Pewnie przyda się jeszcze nie raz tego lata. Jedyne co być może zmieniłabym następnym razem, to rodzaj papieru. Użyłam bardzo delikatnego – takiego jaki wykorzystuje się np. do pakowania prezentów – dzięki temu sam wachlarz pięknie wygląda, jednak jego moc jest trochę ograniczona. Jeśli zależy Wam na silnym podmuchu, lepiej wybrać nieco grubszy papier. Nawet wśród ładnie zdobionych papierów do pakowania znajdą się arkusze o większej gramaturze niż ten, który wykorzystałam u siebie. Sztywny papier będzie stawiał większy opór, przez co wachlowanie będzie skuteczniejsze.

Okrągły wachlarz DIY

Rate this post

Podziel się

kreatywne DIY

Blog z pasją nie tylko dla pasjonatów klejenia, ale również dla poszukujących praktycznych i niecodziennych rozwiązań, oryginalnych inspiracji czy dekoracji.