Wróć do wpisów
01 czerwca 2019

Gra zręcznościowa – zabawa DIY, nie tylko dla dzieci

Dzień dziecka to wyjątkowa okazja do poświęcenia całej uwagi dla swojej pociechy, siostrzeńca, kuzyna czy też innego malucha w rodzinie. Codzienny pęd życia wciąga na tyle, że każdy z nas ma co jakiś czas poczucie, że nie spędza z dzieckiem tyle czasu, ile by chciał. Dlatego, moim zdaniem warto celebrować dzień dziecka i sprawić by był on jak najbardziej radosnym świętem. W tym roku, ponieważ okazja wypada w sobotę kiedy szkoły i przedszkola są zamknięte – można zagospodarować najmłodszym cały dzień. Ja wymyśliłam dla dzieciaków nieszablonową aktywność – a jest nią samodzielnie przygotowana gra zręcznościowa, polegająca na rzucaniu do celu i zbieraniu punktów.

Gra zręcznościowa

Planszę postanowiłam przygotować sama. Tak, jak bardzo lubię moje małe DIY z dzieciakami, tak w tym przypadku bałam się, że przygotowanie gry pochłonie je na tyle, że nie będą miały już później energii na granie. Chciałam również uczcić pierwszy dzień czerwca, dlatego gra zręcznościowa była formą niespodzianki – jednej z wielu tego dnia. Pewnie zastanawiacie się jak ukryć tak dużą planszę przed maluchami? Do kącika z akcesoriami do sprzątania nikt nie zagląda – więc gra zaskoczyła również mojego męża.

Do wykonania gry zręcznościowej potrzebujemy:

Gra zręcznościowa zaczyna się od planszy

Na początku myślałam, że sam brystol zda egzamin, ale kiedy wzięłam go w swoje ręce od razu doszłam do wniosku, że należy go dobrze usztywnić i podkleić czymś od spodu. Posłużył mi do tego nie za duży karton. W centralnym miejscu na kartonie było dość mocne zagięcie, ale na szczęście po naklejeniu brystolu, zupełnie to nie przeszkadzało.

Pierwszy krok – plansza

Zaczęłam od przyklejania kawałków taśmy dwustronnej tesa® do brystolu, który następnie przyłożyłam do kartonu. Ważne aby dokładnie skleić zarówno rogi jak i środek planszy.

Nie tylko ozdabianie

Karton, którym usztywniłam moją grę zręcznościową miał dość ostre krawędzie, więc dla bezpieczeństwa dzieciaków okleiłam całą planszę taśmą dekoracyjną tesa® washi.

Przyklejamy kubeczki

Odcięłam kawałek taśmy montażowej i przykleiłam ją do kubeczka, który następnie zamocowałam na planszy. Taśma idealnie sprawdziła się przy tym projekcie, ze względu na walcowato – stożkowaty kształt kubka, który trudno byłoby zamocować na płaskiej powierzchni w inny sposób.

 

Standardowa taśma klejąca nie utrzymałaby kubeczka w momencie wrzucania orzeszka, a zwykła dwustronna nie zapełniłaby przestrzeni między planszą a kubkiem, tak jak ta piankowa – montażowa. Docisnęłam kubeczek i przytrzymałam przez kilka sekund. Przy stosowaniu rozwiązań samoprzylepnych warto pamiętać o tym,aby wszystko docisnąć na całej powierzchni, dla uzyskania maksymalnej siły łączenia.

Dzielimy orzechy

Idealnymi piłeczkami do mojej gry zręcznościowej okazały się orzechy. Aby oznaczyć drużyny – dzieci i dorosłych – wykorzystałam taśmę dekoracyjną tesa® washi. To dobre rozwiązanie bo po zabawie, łatwo można usunąć ją z orzechów.

Pora na punktacje

Uznałam, że punkty będące wielokrotnością liczby 10, będą idealne do tej zabawy. To taka ukryta lekcja matematyki. Uwielbiam kiedy w dyskretny sposób  udaje mi się przemycić do gier elementy edukacyjne. Przykleiłam cyferki klejem w sztyfcie tesa® ecoLogo.

Gra zręcznościowa z kubkami – czy to się nie urwie?

Moją jedyną obawą przed stworzeniem gry było to, czy kubeczki podczas wrzucania orzechów nie będą się odrywać. Na szczęście okazało się, że nie. Myślę, że kluczem do sukcesu było wykorzystanie orzechów, które nie są na tyle ciężkie aby oderwać kubki. Nie są też zbyt lekkie – jak na przykład piłeczki pingpongowe. Doskonale spisała się również użyta taśma montażowa.

Dzień dziecka zaczęliśmy od naleśników z dżemem na śniadanie, dalej mamy w planie kino i plac zabaw, a wieczorem wspólnie zagramy w przygotowaną przeze mnie grę zręcznościową. Mam nadzieję, że będzie im się podobać. Jeśli chcecie przygotować coś dla swoich pociech, to polecam też inne pomysły z tego bloga – na przykład domki dla zabawek. Z wy co zaplanowaliście na dzień dziecka? :)

Gra zręcznościowa

Gra zręcznościowa

5/5 - (1 vote)

Podziel się

kreatywne DIY

Blog z pasją nie tylko dla pasjonatów klejenia, ale również dla poszukujących praktycznych i niecodziennych rozwiązań, oryginalnych inspiracji czy dekoracji.