Wróć do wpisów
27 lipca 2018

Pochwa na miecz dla fana walk rycerskich

Lato i wakacje to czas, kiedy kreatywność rodziców musi osiągać szczyty ich możliwości. Dzieci mają mnóstwo czasu i energii, które trzeba jakoś zagospodarować. Zawsze staram się znaleźć mojemu synowi jakieś ciekawe zajęcia, a w miarę możliwości, także wyjeżdżać na rodzinne, weekendowe wycieczki. W ten oto sposób, w te wakacje zaliczyliśmy już kilka interesujących rozrywek, w tym – turniej rycerski. Syn przechodzi teraz fazę fascynacji średniowieczem, więc ta impreza była dla niego wręcz idealna. Udało mu się nawet namówić mnie na kupno miecza, z którym od tego momentu nie rozstaje się na krok. Szybko okazało się, że pochwa na miecz, której nie było w zestawie, to rzecz absolutnie niezbędna. W tym momencie z pomocą musiała przyjść mama!

Ten projekt, choć prosty, miał trzy główne założenia, które musiałam pogodzić:

I. stabilny uchwyt na miecz

II. łatwe zakładanie i zdejmowanie

III. konstrukcja, która nie będzie przeszkadzać w zabawie

W mojej głowie zrodził się pomysł na coś w rodzaju kamizelki lub szelek z paskiem. Z garażowych zasobów mojego męża wyciągnęłam taśmę Duct, sznurek i zabrałam się do pracy. Od razu muszę uprzedzić wasze pytania – nie, to nie mój syn jest na zdjęciach. Niestety nie pomyślałam o zrobieniu sesji zdjęciowej od razu, a syn jest obecnie u babci. Swoją drogą, przy tej okazji wypróbowaliśmy w nowej roli skrzynkę na zabawki, która jak się okazało, jest rewelacyjna nie tylko do organizacji, ale też łatwego transportu zabawek na długi, wakacyjny pobyt u dziadków. Ostatecznie, aby ładnie zaprezentować efekt końcowy, zaangażowałam do pomocy moją siostrzenicę, która idealnie spisała się w roli modelki.

Pochwa na miecz z taśmy tesa Duct - gotowa

 

Z czego można zrobić pochwę na miecz?

Wbrew pozorom, ten projekt nie wymaga zbyt wielu materiałów. Wystarczyły mi:Pochwa na miecz z taśmy tesa Duct - co potrzebne

Taśma naprawcza w szarym / srebrnym kolorze, ma dodatkowo ten atut, że może imitować metal.

Do dzieła!

Zaczęłam od zrobienia bazy, czyli pasów, które posłużą do stworzenia całej konstrukcji. Urwałam dość długi kawałek taśmy i położyłam go na blacie, klejem do góry. Pasek przymocowałam dodatkowo do powierzchni, aby przypadkiem go nie przesunąć. Do niego przykleiłam fragment taśmy tej samej długości (klejem do dołu).

W sumie wykleiłam w ten sposób trzy paski. Dwa z nich (równej długości) stworzą „szelki”, a jeden będzie podstawą, wiązaną w pasie. Długość poszczególnych pasków najlepiej jest dobrać indywidualnie, robiąc przymiarki. Polecam mieć zapas – zawsze łatwiej coś skrócić, niż robić od nowa.

Przymiarkę zaczęłam od pasa bazowego. Końcówki z obu stron zagięłam i przykleiłam kawałkiem taśmy, tworząc tym samym coś w rodzaju szlufek.

W obu szlufkach zrobiłam otwory, około 2 cm od brzegu i przewiązałam przez nie sznurek. Dzięki temu, pasek z pochwą można łatwo założyć a i w razie potrzeby trochę wyregulować, aby był wygodny. Dla mnie to też taki mały, ozdobny detal, który ciekawie wygląda.

Przyszła pora na przyczepienie szelek. Oba paski przykleiłam w pierwszej kolejności na środku pasa bazowego, pod lekkim skosem.

Przymiarka pomogła nam wyznaczyć długość oraz umiejscowienie szelek w przedniej części. Przykleiłam je do wewnętrznej strony pasa bazowego. Na tym etapie bardzo doceniłam to, że taśmę duct można urwać ręką – przyklejenie szelek zajęło mi zaledwie moment.

Na końcu pozostało już tylko jedno – zrobienie uchwytu na miecz. Podobnie jak wcześniej, wykleiłam pasek z taśmy – tym razem krótszy, taki który wystarczy jednak na bezproblemowe przełożenie miecza. Zawinęłam brzegi i przykleiłam je od środka tworząc „oczko” trzymające naszą broń.

Pochwa na miecz nabrała kształtu i szczerze mówiąc sama byłam zaskoczona tym, jak fajnie wygląda. Wiecie jak to jest – pomysł w głowie to jedno, ale wykonanie nie zawsze idzie tak jak powinno. Tym razem udało się nawet lepiej niż się spodziewałam.

Pochwa na miecz z taśmy tesa Duct

Oczywiście ostateczna akceptacja to przywilej rycerza, który będzie jej używał. Na szczęście, nasza taśmowa konstrukcja spodobała mu się równie mocno jak mi, a pewnie i jeszcze bardziej.

Pochwa na miecz z taśmy tesa Duct - zbliżenie na wiązanie

Mój syn biegał w niej cały dzień, więc śmiało mogę Was zapewnić, że jest wytrzymała i wygodna zarazem. Jeśli też macie w domu małych rycerzy, to taki pomysł na udoskonalenie zabawek może Wam się przydać. A może macie inne, ciekawe propozycje?

Pochwa na miecz z taśmy tesa Duct - gotowa

Pochwa na miecz z taśmy duct

 

 

Podziel się

kreatywne DIY

kreatywne DIY

Blog z pasją nie tylko dla pasjonatów klejenia, ale również dla poszukujących praktycznych i niecodziennych rozwiązań, oryginalnych inspiracji czy dekoracji.

Podobne