Temperówka DIY
W tym roku mój siostrzeniec wybiera się do pierwszej klasy. Odwiedzając ostatnio mojego chrześniaka zabrał mnie na pokaz swojej szkolnej wyprawki. Piórnik z Psiego patrolu, kolorowe kredki i zwykłe, srebrne urządzenie do ich strugania. „A to jest stugafka!”- wykrzyknął młody. Od razu przypomniała mi się podstawówka i to jak bardzo irytowało mnie słowo '”strugafka”. Mieszkając w różnych regionach Polski dostrzegłam jak bardzo się różnimy. Dlaczego do tego wracam? W moim domu, a pochodzę z opolszczyzny mówiło się strugaczka, często w szkole spotykałam się z określeniem strugafka, co bardzo mnie denerwowało. Mieszkając na śląsku używałam abrytchty, a w Poznaniu ostrzytka. Jednakże zawsze, kiedy używałam na studiach słowa strugaczka, poprawiano mnie, iż powinnam mówić temperówka. Z drugiej strony dziwi mnie tylko, że czysto polska, poprawna temperówka jest najdłuższym słowem ze wszystkich wyżej wymienionych.
Od razu zaczęłam oduczać Adasia słowa „strugafka”. To nie takie proste, kiedy dziecko sobie upatrzy słówko. Bezsprzecznie kiedy zobaczy, że robisz dziwną minę oraz poprawiasz gdy za każdym razem je wypowiada nadużywa go jeszcze częściej. Smutne narzędzie do temperowania kredek zainspirowało mnie, aby stworzyć, co będzie pasowało kolorystycznie do szkolnej wyprawki. Bez wątpienia miałam również nadzieję, że kreatywna zabawa usunie ze słownika Adama nielubiane przeze mnie słowo i tak powstała temperówka DIY.
Temperówka DIY. Czego potrzebujemy?
- temperówkę
- pudełko po Tic Tacach
- masę modelarską
- farbki
- kubek na wodę
- pędzle
- zmywacz w sprayu tesa®
- klej formowalny tesa® Sugru
- folia zabezpieczająca tesa® Easy Cover
Usuń etykietę w kilka sekund
Przede wszystkim należy pozbyć się etykiety bez śladu. Do jej usunięcia z pudełka po cukierkach posłużyłam się zmywaczem w sprayu. Dlaczego? Dzięki niemu mogłam usunąć etykietę bez szorowania, namaczania i rysowania plastiku. Po prostu pokryłam etykietę zmywaczem, przyłożyłam kawałek ręcznika papierowego i docisnęłam do pudełka. W rezultacie ściągnęłam etykietki z opakowania bez rys i pozostałości kleju na przezroczystym pudełeczku.
Przymocuj temperówkę do pudełka
Wokół temperówki przyłożyłam rulonik sugru, a następnie go docisnęłam. Oczywiście najpierw rozmontowałam opakowanie po tic tacach. Do białej części z otworem zamocowałam strugaczkę. W rezultacie nową temperówkę DIY można otwierać i zamykać.
Jak powstała moja kreatywna temperówka DIY?
Nałożyłam masę modelarską na plastikowe opakowanie i uformowałam z nich myszkę. Mały Adaś miał za zadanie uformować na swoim opakowaniu serek, który był nieco prostszy w wykonaniu, a tak samo pobudzał jego motorykę. Do modelowania z masą warto mieć obok miseczkę z wodą. Dlaczego? Ponieważ zwilżone ręce bardzo ułatwiają wygładzenie krawędzi oraz dokładanie masy . Przy pomocy patyczka narysowałam wąsy oraz sweterek, następnie odstawiłam myszkę i serek do wyschnięcia.
Temperówka DIY prawie gotowa!
Została najlepsza część, przynajmniej dla mnie – malowanie! Mieszając farbki akrylowe razem z Adasiem tworzyliśmy nowe barwy i tak powstał ciemny odcień szarości, którym pomalowaliśmy myszkę. Nasze temperówki DIY zrobiły furorę, kiedy w odwiedziny wpadły nasze kuzynki. W rezultacie ich rodzice prosili o przepis na stworzenie kreatywnych strugaczek, dlatego powyżej spisałam dla was gotowy wzór krok po kroku. Reasumując biurko posprzątane, plan lekcji zawieszony, plecak spakowany, można wracać do szkoły. Jeżeli jeszcze nie macie planu lekcji, możecie pobrać zupełnie za darmo nasz szablon tutaj oraz wykorzystać pomysł na jego kreatywne zawieszenie. A jak wasze pociechy? Gotowe na powrót do szkoły po tak długiej przerwie? A może macie inne określenia na temperówkę w waszym regionie? Chętnie dowiem się czegoś nowego.