Wróć do wpisów
15 marca 2021

Wielkanocne pudełko DIY – koszyczki na słodycze w kształcie marchewki

Co roku staram się przygotować dla dzieciaków dodatkowe atrakcje na Wielkanoc. Tradycją w naszym domu jest poszukiwanie prezentów pozostawionych w ogrodzie przez Wielkanocnego Zajączka. Aby nie było zbyt nudno, zabawa co roku trochę się zmienia – raz jest to szukanie kolorowych jajek z niespodzianką w ogrodowych zaroślach, czasami kolorowe jajka z cukierkami lądują na drzewie (koniecznie zobacz wpis, w którym opisałam moje jajka z niespodzianką). W tym roku wymyśliłam jeszcze inną formę – wielkanocne pudełko na słodycze w kształcie marchewki.

Wielkanocne pudełko w kształcie marchewki

Z czego zrobić wielkanocne pudełko?

Moje wielkanocne pudełka powstały z tego co miałam pod ręką – ze sztywnego papieru oraz krepy. Nie są wodoodporne, więc jeśli pogoda nam nie dopisze, to w tym roku poszukiwanie prezentów zrobimy w domu :)

Do zrobienia pudełek wykorzystałam:

Wcześniej przygotowałam też sobie prototyp i szablon pudełka, żeby mieć pewność, że wszystko się uda i pudełko będzie wyglądać dokładnie tak jak chciałam. Jeśli chcesz zrobić takie same pudełka – marchewki, szablon możesz pobrać tutaj.

Jak przygotować wielkanocne pudełko na słodycze w kształcie marchewki?

Zaczęłam od odrysowania mojego szablonu na grubej i sztywnej kartce papieru w kolorze pomarańczowym. Idealnie mieści się on na arkuszu w  formacie A4. Odrysowany ołówkiem szablon wycięłam następnie ostrymi nożyczkami.

Przygotowanie wielkanocnego pudełka do złożenia

Następnie przystąpiłam do procesu bigowania – jeśli często robisz prace plastyczne to pewnie wiesz o co chodzi :) a jeśli nie, to już wyjaśniam: to przygotowanie papieru do łatwego i estetycznego zagięcia. Profesjonalnie robi się do specjalnymi, tępymi narzędziami. Ja wykorzystałam nożyk. Może się to wydawać trochę ryzykowne, ale przy dostatecznej ostrożności sprawdza się bez zarzutu. Delikatnie, bez dużego nacisku, przejechałam nożykiem po liniach zagięcia, zaznaczonych w szablonie. Trzeba zrobić to tak aby nie przeciąć kartki, a jedynie lekko naruszyć jej strukturę. Aby uzyskać dobry efekt, najlepiej wykorzystać linijkę – w końcu chodzi o to, żeby było ładnie i prosto.

Przygotowanie pudełka do złożenia

 

W kolejnym kroku, już z normalnym naciskiem, zrobiłam nożykiem proste nacięcie w górnej części jednej z krótszych ścian. To umożliwi późniejsze zamknięcie pudełka.

W dłuższych ściankach pudełka dziurkaczem wykonałam po jednym otworze. To będzie miejsce związania i złączenia ścianek. Nie musi być bardzo precyzyjne, ale dobrze zrobić je w miarę wysoko i w podobnym miejscu na obu płaszczyznach. Ja celowałam w środek, niedaleko górnej krawędzi.

Złożenie i sklejenie pudełka na słodycze DIY

Przyszła pora aby złożyć wielkanocne pudełko w kształcie marchewki. Najlepiej sprawdzi się tu mocna, dobrze klejąca taśma dwustronna. Ta, której użyłam jest idealnej grubości, a do tego ma liner – pasek ochronny, który ułatwia pracę i chroni klej przed zabrudzeniem – bardzo Wam ją polecam.

Wielkanocne pudełko nabrało kształtu, dlatego nadeszła kolej na jego wykończenie – a więc związanie, zrobienie „natki” i zawieszki. W tym celu wykorzystałam zieloną włóczkę i krepę, którą akurat miałam w moim kreatywnym zapasie. Równie dobrze sprawdziłaby się wstążka.

Kawałek włóczki złożyłam na pół i przełożyłam miejsce zagięcia przez wcześniej wykonane dziurkaczem otwory. Przez stworzone w ten sposób oczko, przełożyłam końcówki nitek, które następnie związałam w supełek.

Wielkanocne pudełko DIY – nać do papierowej marchewki

Aby górna część mojego pudełka ładnie się prezentowała, postanowiłam zrobić nać z zielonej krepy. Odcięłam niewielki prostokąt, zwinęłam go w rulonik i również przełożyłam przez otwór, mniej więcej do połowy. Wystającą z obu stron krepę lekko rozłożyłam i nacięłam, aby natka była bardziej postrzępiona. Całość dodatkowo związałam kawałkiem zielonej włóczki.

Wielkanocne pudełko DIY w kształcie marchewki

I gotowe! Takie pudełka są niezwykle proste w przygotowaniu, a bez problemu i w efektowny sposób pomieszczą dużo czekoladowych jajek i innych drobiazgów z których ucieszą się dzieci. Celowo przygotowałam w tych papierowych koszyczkach nieco dłuższe zawieszki z włóczki, ponieważ nie jestem jeszcze pewna gdzie schowam moje Wielkanocne niespodzianki. Taki uchwyt daje większą dowolność, a przy okazji sprawi też, że znalezione skarby łatwiej będzie trzymać w dziecięcych rączkach :) Chętnie poznam Wasze sposoby na Wielkanocne zabawy. Czy u Was też Zajączek gubi różne pyszności?

Wielkanocne pudełko na słodycze Papierowe pudełka w kształcie marchewki Koszyczki na słodycze DIY

Rate this post

Podziel się

kreatywne DIY

Blog z pasją nie tylko dla pasjonatów klejenia, ale również dla poszukujących praktycznych i niecodziennych rozwiązań, oryginalnych inspiracji czy dekoracji.